- AVALEHT - - FOORUM - - GALERII -Postita vastus 
Jawa 350 type 360, 1970
Autor Sõnum
Fred Ära
Tsiklitall

Postitusi: 866
Liitunud: Feb 2008
Postitus: #1
Jawa 350 type 360, 1970
Tegemist on Jawa 350, tüüp 360, valmistamisaasta 1970.
Ratas on soetatud ajalehekuulutuse peale Haapsalu lähedalt, augustis 2005. Maksma läks kogu kupatus (üks enam vähem komplektne tsikkel ja lisaks ca. kahe tsikli jagu juppe) 5000.-.
Ehk siis piisavalt algmaterjali:

[Pilt: 001.jpg]

Loomulikult oli ka kohe vaja ka ära proovida kas tsikkel liikuda suudab (esialgu üsna vaevaliselt ja ca kilomeetri jagu iseseisvalt, seejärel ei õnnestunud mootorit enam käima saada):

[Pilt: 002.jpg]

Kuna esialgu puudusid tingimused töökoja näol, siis sai alustuseks kogutud infomaterjali ja hangitud vajalikke detaile. Kindel soov oli selle esimese tsikli taastamisel ise kroomimise eeltöödega kätt harjutada, kuna aga vajalikud teadmised ja kogemused puudusid, siis igaks juhuks sai muist keerukamaid kroom detaile Tšehhimaalt tellitud. Sellist kanalit nagu http://www.jawamarkt.cz/ julgen soovitada. Asjade saabumine võttis väga palju aega, aga suhtlemine on konkreetne ja pettasaamise ohtu, usun, et ei ole. Üks saabunud jupp oli oodatust pisut erinev ja selle väljavahetamine (tagasi saatmine müüa kulul) kulges ladusalt ja tavatellimusest oluliselt kiiremini.

[Pilt: 003.jpg]

Vahele jääb aasta 2006 kuna see kulus täies mahus tingimuste loomiseks, et tsikleid taastada..

2007 aastal viis juba uks toast otse garaaži ja saigi asuda tsiklit viimase seibini lahti lammutama. Tähelepanu tuleb sealjuures pöörata sellele, et osandamise käigus detailidele võimalikult vähe vigastusi tekitada (kui kõik laabub ja jõuab kätte koostamise aeg, siis nt. Jawadel kasutatavad „Li“ tähisega poldid omandavad vägagi olulise väärtuse).

[Pilt: 004.jpg]

Seejärel juba jõudumööda paralleelsed tegevused:
raami ja keredetailide liivapritsimine, pahteldamine, kruntimine, kattevärvi alla saamine;

[Pilt: 005.jpg]

kroomdetailide ettevalmistamine ;

[Pilt: 006.jpg]

[Pilt: 007.jpg]

mootori remont.

[Pilt: 008.jpg]

2008 a kevadel jõudis kätte protsessi kõige meeldivam osa- tsikkli koostamine. Selle ühe aastaga oli kogunenud päris suur hulk erinevaid läikivaid detaile mis siis kõik üheks tervikuks kokku oli vaja seada. Selle töö juures kiirustada ei tohi, sest mõni juhuslikult sõrmede vahelt libisev mutrivõti mis otsustab värvitud pindadele kukkudes aimatava kriimustuse tekitada võib su mitmeks päevaks rivist välja lüüa.. Samuti ei ole selle osa juures ka mingit põhjust kiirustamiseks, sest puhtaid ja siledaid detaile on lausa lust raamatust näpuga järge ajades (et mõni seib kusagil kahe silma vahele ei jääks) kokku käima sobitada.

[Pilt: 010.jpg]

Õnneks ei olnud ka 2008 a suvi erand ja Eestis korraldati endiselt vanatehnikaüritusi. Nii saigi eesmärk püstitatud - tsikkel osaleb 12.07.2008 toimuval Arbavere-Moto üritusel. Paar päeva enne nimetatud üritust toimuski tsikli esimene käivitamine. Käima ta läks, vajas pisut seadistamist ja paarsada meetrit sai ka proovisõitu tehtud, enne kui Tapalt Arbavere suunas koos mootorratturi ja kaassõitjaga esimest sõitu sai alustatud. Sama ürituse raames sai mootorratas esitatud ka "musta numbri" komisjonile, motivatsioonile mõjus hästi ka see, et restaureerimiskonkursil hinnati tsikkel teise koha vääriliseks, peale 1945 a tootdetud kategoorias.

[Pilt: 011.jpg]

Taastamine jätkub- siin seal on pisemaid möödapanekuid mida tuleb maksimaalse originaalsuse saavutamise eesmärgil kõrvaldada. 2009 kevadeks saab tsikkel endale ka külgkorvi, sest suvi varsti käes ja tulevane külgkorvi kasutaja juba küsib kas kõik ikka õigeks ajaks valmis saab...

Rohkem infot http://simona.ee/jawa360/ (fotodega võrreldes on parandusi tehtud: esimese pöia kate; paagipõskedel JAWA märk värvitud; tagumise kroomitud sanga alumised kõrvad värvitud kerevärvi; asendatud originaalpolte; lisatud külgkorvi kinnitused)

Fred
19-01-2009 01:11 AM
Külasta selle kasutaja veebisaiti Leia selle kasutaja kõik postitused Tsiteeri seda postitust oma vastuses
jawa555
Unregistered

 
Postitus: #2
Rolleyes RE: Jawa 350 type 360, 1970
Ei näe pilte.
31-01-2011 12:00 AM
Tsiteeri seda postitust oma vastuses
Postita vastus 


Vali alamfoorum: